Cimburk (Městečko Trnávka)

Únorový pobyt u moravských rodičů Mí byl ve znamení výletování. První výlet směřoval na zříceninu hradu Radkov. Když jsme si ho dostatečně prohlédli a uznali jsme, že máme ještě docela dost času, část z nás se rozhodla, že navštíví ještě nedalekou zříceninu hradu Cimburk, která se tyčí nad obcí se sympatickým názvem Městečko Trnávka.

Hrad někdy též nazývaný Trnávka byl vystavěn někdy na přelomu 13. a 14. století, vystřídal spoustu majitelů a od roku 1766 byl pustý. O 10 let později do hradu uhodil blesk, vyhořel a začal se postupně měnit do současné podoby. V 60. letech 20. století zde vzniklo letní divadlo, nicméně po něm už jsou teď také jen zbytky.

A jedna zajímavost – okolo roku 1320 si jeden z bývalých (spolu)majitelů hradu Bernard z Cimburka postavil u Koryčan nový hrad, který taktéž nese jméno Cimburk. Takže bacha na to, když hledáte na internetu.

Informační tabule v obci.

Naše cesta začala na parkovišti v obci a žlutá turistická trasa nás vedla vzhůru ke zřícenině. Cestou jsme minuli několik informačních laviček, které jsou moc hezky udělané a návštěvníkům předají informace o hradě samotném, o bílé paní apod. Cesta byla vcelku příjemná, i když trochu blátivá, sluníčko svítilo – co víc si na začátku února přát.

Informační lavička.

Oproti Radkovu je tu toho k vidění podstatně víc a i historické prameny jsou sdílnější na informace. Poslechli jsme si tedy výklad tatínka Mí, zjistili jsme, co asi který šutr původně byl, kde stála jaká budova atp. Samozřejmě vznikla i rozsáhlá fotodokumentace ve stylu 1000 pohledů na jeden šutr.

Předhradí.

Na našich výletech se často koukáme i po geokeškách a Cimburk nebyl výjimkou. Nicméně nálada na hledání kešky nebyla bůhví jaká, takže jsme hledali jen dost povrchně. To se odrazilo i v našem „úspěchu“, kterým se stalo ho*no na souřadnicích kešky. No… co už.

Míšovi se však zlepšila nálada na večerním bowlingu, který samozřejmě vyhrál.

Mapa

Video